WordPress.org Plugin - en to tr translation catalogue (275 entries)

en: click and drag to reorder
tr: tıklayın ve yeniden düzenlemek için sürükleyin

en: Enter an answer here
tr: Buraya bir cevap girin

en: Add an Image
tr: Resim Ekle

en: Add Audio
tr: Ses dosyası ekleyin

en: Add Video
tr: Video Ekleyin

en: Ratings
tr: Derecelendirmeler

en: Polls
tr: Anketler

en: Email address required
tr: E-posta adresi gereklidir

en: Password required
tr: Şifre gereklidir

en: Can't connect to Polldaddy.com
tr: Polldaddy.com'a bağlanamıyor

en: If your email address and password are correct, your host may not support secure logins.
tr: E-posta adresiniz ve şifreniz doğru ise sunucunuz güvenli girişi desteklemiyor olabilir.

en: Account could not be accessed.  Are your email address and password correct?
tr: Heasbınıza erişilemedi. E-posta adresiniz ve şifreniz doğru mu?

en: Before you can use the Polldaddy plugin, you need to enter your <a href="%s">Polldaddy.com</a> account details.
tr: Polldaddy eklentisini kullanabilmeniz için önce <a href="%s">Polldaddy.com</a> hesap detaylarınızı girmeniz gerekiyor.

en: Polldaddy Email Address
tr: Polldaddy E-posta Adresi

en: Polldaddy Password
tr: Polldaddy Şifresi

en: Use SSL to Log in
tr: Giriş için SSL kullan

en: Submit
tr: Yolla

en: Sync Ratings Account
tr: Derecelendirme Hesabını Eşleme

en: A list of your top rated posts, pages or comments.
tr: Sizin zirvedeki yazı, sayfa veya yorumlarınızın listesi.

en: Top Rated
tr: Zirveki Derecelendirmeler

en: Title
tr: Başlık

en: Show for posts
tr: Yazılarda göster

en: Show for pages
tr: Sayfalarda göster

en: Show for comments
tr: Yorumlarda göster

en: How many items would you like to display?
tr: Kaç madde görüntülemek istiyorsunuz?

en: Invalid Account
tr: Geçersiz Hesap

en: Add Poll
tr: Anket Ekle

en: Star Colors
tr: Yıldız Renkleri

en: Star Size
tr: Yıldız Boyutu

en: Nero Type
tr: Nero Tipi

en: Nero Size
tr: Nero Boyutu

en: You are not allowed to delete this poll.
tr: Bu anketi silmenize izin verilmedi.

en: Invalid Poll Author
tr: Geçersiz Anket Yazarı

en: You are not allowed to open this poll.
tr: Bu anketi açmanıza izin verilmedi.

en: You are not allowed to close this poll.
tr: Bu anketi kapatmanıza izin verilmedi.

en: You are not allowed to edit this poll.
tr: Bu anketi düzenlemenize izin verilmedi.

en: Poll not found
tr: Anket bulunamadı

en: Invalid answers
tr: Geçersiz yanıtlar

en: You must include at least 2 answers
tr: En az 2 yanıt içermelidir

en: Please choose a poll style
tr: Lütfen anket biçimini seç

en: Poll could not be updated
tr: Anket güncellenemedi

en: Poll could not be created
tr: Anket oluşturulamadı

en: Style could not be updated
tr: Biçim güncellenemedi

en: Style could not be created
tr: Biçim oluşturulamadı

en: Poll deleted.
tr: Anket silindi.

en: %s Poll Deleted. | %s Polls Deleted.
tr[0]: %s Anket Silindi.
tr[1]: %s Anketler Silindi.

en: Poll opened.
tr: Anket açıldı.

en: %s Poll Opened. | %s Polls Opened.
tr[0]: %s Anket Açıldı.
tr[1]: %s Anketler Açıldı.

en: Poll closed.
tr: Anket kapandı.

en: %s Poll Closed. | %s Polls Closed.
tr[0]: %s Anket Kapandı.
tr[1]: %s Anketler Kapandı.

en: Poll updated.
tr: Anket güncellendi.

en: Poll created.
tr: Anket oluşturuldu.

en: Embed in Post
tr: Yazının içine göm

en: Custom Style updated.
tr: Özel Biçim güncellendi.

en: Custom Style created.
tr: Özel Biçim oluşturuldu.

en: Custom Style deleted.
tr: Özel Biçim silindi.

en: %s Style Deleted. | %s Custom Styles Deleted.
tr[0]: %s Biçimi Silindi.
tr[1]: %s Özel Biçimleri Silindi.

en: Options Updated.
tr: Seçenekler Güncellendi.

en: Rating deleted.
tr: Değerlendirme silindi.

en: %s Rating Deleted. | %s Ratings Deleted.
tr[0]: %s Oy Silindi.
tr[1]: %s Oy Silindi.

en: Error: An error has occurred;  Poll not created.
tr: Hata: Bir hata oluştu; Anket oluşturulamadı.

en: Error: An error has occurred;  Poll not updated.
tr: Hata: Bir hata oluştu; Anket güncellenmedi.

en: Error: An error has occurred;  Account could not be imported.  Perhaps your email address or password is incorrect?
tr: Hata: Bir hata oluştu; Hesap alınamadı. Belki e-posta adresiniz veya şifreniz yanlıştır?

en: Error: An error has occurred;  Account could not be created.
tr: Hata: Bir hata oluştu; Hesap oluşturulamadı.

en: Custom Styles
tr: Özel Biçim

en: Actions
tr: Eylemler

en: Delete
tr: Sil

en: Close
tr: Kapat

en: Open
tr: Aç

en: Apply
tr: Ekle

en: View All Polls
tr: Tüm Anketleri Göster

en: Filter
tr: Filtre

en: Poll
tr: Anket

en: Y/m/d g:i:s A
tr: d.m.Y H:i

en: created
tr: oluşturuldu

en: Edit
tr: Düzenle

en: Preview
tr: Ön İzleme

en: Results
tr: Sonuçlar

en: votes
tr: oylar

en: Short URL (Good for Twitter etc.)
tr: Kısa URL (Twitter vb. için)

en: Done
tr: Tamamlandı

en: What are you doing here?  <a href="%s">Go back</a>.
tr: Burada ne yapıyorsunuz?  <a href="%s">Geri dön</a>.

en: Why don't you go ahead and get started on that?
tr: Neden, bu konuda başlayıp devam etmedin?

en: Create a Poll Now
tr: Şimdi bir anket oluşturun

en: Are you sure you want to delete the rating for "%s"?
tr: "%s" için puanlamayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this answer?
tr: Bu cevabı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: delete this answer
tr: bu cevabı sil

en: Standard Styles
tr: Standart Stiller

en: Save
tr: Kaydet

en: Randomize answer order
tr: Rasgele yanıt düzeni

en: Allow other answers
tr: Diğer yanıtlara izin ver

en: Multiple choice
tr: Çoklu seçim

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: No Limit
tr: Limitsiz

en: Save Poll
tr: Anketi Kaydet

en: Results Display
tr: Sonuçlar

en: Show results to voters
tr: Sonuçları oy verenlere göster

en: Only show percentages
tr: Sadece yüzde göster

en: Hide all results
tr: Bütün sonuçları gizle

en: Repeat Voting
tr: Oylamayı tekrarlayın.

en: Don't block repeat voters
tr: Oy verenlerin tekrarlamasını engelleme

en: Block by cookie (recommended)
tr: Çerezle engelle (tavsiye edilen)

en: Block by cookie and by IP address
tr: Çerez ve IP adresi ile engelle

en: Expires:
tr: Geçerlilik:

en: %d hour
tr: %d saat

en: %d hours
tr: %d saat

en: %d day
tr: %d gün

en: %d week
tr: %d hafta

en: Note: Blocking by cookie and IP address can be problematic for some voters.
tr: Not: Çerez ve IP adresi engelleme bazı oy verenler için sorunlu olabilir.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Allow comments
tr: Yorumlara izin ver

en: No comments
tr: Yorum yok

en: Enter Question Here
tr: Buraya Soruyu Girin

en: Answers
tr: Yanıtlar

en: Add New Answer
tr: Yeni Cevap Ekle

en: Paper Narrow
tr: Dar Kağıt

en: Paper Medium
tr: Orta Boy Kağıt

en: Paper Wide
tr: Geniş Kağıt

en: Micro
tr: Mikro

en: Poll Style
tr: Anket Stili

en: Polldaddy Style
tr: Polldaddy Stili

en: Custom Style
tr: Özel Biçim

en: Please choose a style.
tr: Lütfen bir biçim seç.

en: You currently have no custom styles created.
tr: Şu anda için hiçbir özel stil oluşturmadınız.

en: Did you know we have a new editor for building your own custom poll styles? Find out more <a href="%s" target="_blank">here</a>.
tr: Kendi özel anket tarzınızı oluşturmak için bizim yeni bir editörümüz var biliyor muydunuz?  <a href="%s" Burada</a> target="_blank"> daha fazlasını bulabilirsiniz.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
tr: "%s" (y)i silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Width 150px, the micro style is useful when space is tight.
tr: Genişlik 150px, mikro stil alan dar olduğu durumlarda kullanışlıdır.

en: Music
tr: Müzik

en: Wide
tr: Geniş

en: Medium
tr: Orta

en: Narrow
tr: Dar

en: Width: 630px, the wide style is good for blog posts.
tr: Genişlik: 630px, geniş stil blog gönderileri için idealdir.

en: Width: 300px, the medium style is good for general use.
tr: Genişlik: 300px, Orta Stil genel kullanım için uygundur.

en: Width 150px, the narrow style is good for sidebars etc.
tr: Genişlik 150px, Dar Stil yanbarlar vb için uygundur.

en: Answer
tr: Yanıtlar

en: Votes
tr: Oylar

en: Percent
tr: Yüzde

en: Other (<a href="%s">see below</a>)
tr: Diğeri (<a href="%s">Aşağıya bakın</a>)

en: Other Answer
tr: Diğer Yanıtlar

en: Style
tr: Biçim

en: Last Modified
tr: Son Değiştirme

en: Y/m/d
tr: d.m.Y

en: You haven't used our fancy style editor to create any custom styles!
tr: Herhangi bir özel stil oluşturmak için fantezi stil editörümüzü kullanılmadınız!

en: Create a Custom Style Now
tr: Şimdi Özel Stil Oluştur

en: Style Name
tr: Biçim Adı

en: Preload Basic Style
tr: Önceden Yüklü Temel Biçim

en: Load Style
tr: Biçim Yükle

en: Style Editor
tr: Stil Editörü

en: Select a template part to edit:
tr: Düzenlemek için bir şablon bölümü seçin:

en: Poll Box
tr: Anket Kutusu

en: Question
tr: Soru

en: Answer Group
tr: Cevap Grubu

en: Answer Check
tr: Kontrol Cevabı

en: Other Input
tr: Diğer Girdi

en: Vote Button
tr: Oy Düğmesi

en: Links
tr: Linkler

en: Total Votes
tr: Toplam Oylar

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Background
tr: Arkaplan

en: Border
tr: Sınır

en: Margin
tr: Kenar Boşluğu

en: Padding
tr: Dolgu Boşluğu

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Position
tr: Yerleştirme

en: Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutu

en: Color
tr: Renk

en: Bold
tr: Koyu

en: Italic
tr: Yatık

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Line Height
tr: Satır Yüksekliği

en: Align
tr: Hizalama

en: Left
tr: Sol

en: Center
tr: Ortalı

en: Right
tr: Sağ

en: Image URL
tr: Resim URLsi

en: Click here for more information
tr: Daha fazla bilgi için buraya tıklayın

en: Image Repeat
tr: Görüntü Tekrarı

en: repeat
tr: tekrar

en: no-repeat
tr: tekrarlanmasın

en: repeat-x
tr: tekrar-x

en: repeat-y
tr: tekrar-y

en: Image Position
tr: Görüntü Konumu

en: left top
tr: sol üst

en: left center
tr: sol, orta

en: left bottom
tr: sol alt

en: center top
tr: orta üst

en: center center
tr: orta orta

en: Rounded Corners
tr: Yuvarlak Köşeler

en: Not supported in Internet Explorer.
tr: Internet Explorer desteklemez.

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Other
tr: Diğer

en: Vote
tr: Oy

en: View Results
tr: Sonuçları Göster

en: (%d votes)
tr: (%d oy)

en: Return To Poll
tr: Ankete Geri Dön

en: Save Style
tr: Biçimi Kaydet

en: Thank you for voting!
tr: Oylama için teşekkür ederiz!

en: Rating updated
tr: Derecelendirme güncellendi

en: Posts
tr: Yazılar

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Above each comment
tr: Her yorumun üstünde

en: Below each comment
tr: Her yorumun altında

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: This is a demo of what your rating widget will look like
tr: Bu sizin derecelendirme bileşeninizin nasıl görüneceğinin bir gösterimidir

en: Customize Labels
tr: Etiketleri Kişiselleştir

en: Rate This
tr: Puan Ver

en: %d star
tr: %d yıldız

en: %d stars
tr: %d yıldızlar

en: Thank You
tr: Teşekkürler

en: Rate Up
tr: Olumlu

en: Rate Down
tr: Olumsuz

en: Most Popular Content
tr: En Popüler İçerik

en: All
tr: Hepsi

en: Today
tr: Bugün

en: This Week
tr: Bu Hafta

en: This Month
tr: Bu Ay

en: Rated
tr: Oy verilmiş

en: There are no rated items for this period
tr: Bu peryotta değerlendirilmemiş maddeler var

en: Rating Type
tr: Derecelendirme Tipi

en: Here you can choose how you want your rating to display. The 5 star rating is the most commonly used. The Nero rating is useful for keeping it simple.
tr: Burada derecelendirmenizi nasıl görüntülemek istediğinizi seçebilirsiniz. 5 yıldız çok sık kullanılır. Nero derecelendirmeyi basit tutmak için yararlıdır.

en: %d Star Rating
tr: %d Yıldız Derecelendirme

en: Nero Rating
tr: Nero Derecelendirme

en: Rating Style
tr: Derecelendirme Biçimi

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Geniş

en: Star Color
tr: Yıldız Renkleri

en: Yellow
tr: Sarı

en: Red
tr: Kırmızı

en: Blue
tr: Mavi

en: Green
tr: Yeşil

en: Grey
tr: Gri

en: Hand
tr: El

en: Custom Image
tr: Özel Resim

en: Text Layout & Font
tr: Metin Düzeni & Yazı Tipi

en: Inherit
tr: Devral

en: Size
tr: Boyut

en: Extra Settings
tr: Ek Ayarlar

en: Results Popup
tr: Sonuç açılır penceresi

en: Uncheck this box to disable the results popup
tr: Sonuçların açılır penceresini devre dışı bırakmak için işareti kaldırın

en: Rating ID
tr: Derecelendirme Kimliği

en: This is the rating ID used in posts
tr: Bu yazılarda kullanılan derecelendirme kimliğidir

en: Exclude Posts
tr: Hariç Yazılar

en: Enter the Post IDs where you want to exclude ratings from. Please use a comma-delimited list, eg. 1,2,3
tr: Derecelendirmede hariç tutmak istediğiniz Yazı kimliklerini girin. Virgülle ayrılmış liste kullanın. , örneğin: 1,2,3 gibi.

en: This is the rating ID used in pages
tr: Bu sayfalarda kullanılan derecelendirme kimliğidir

en: Exclude Pages
tr: Hariç Sayfalar

en: Enter the Page IDs where you want to exclude ratings from. Please use a comma-delimited list, eg. 1,2,3
tr: Derecelendirmede hariç tutmak istediğiniz Sayfa kimliklerini girin. Virgülle ayrılmış liste kullanın. , örneğin: 1,2,3 gibi.

en: This is the rating ID used in comments
tr: Bu yorumlarda kullanılan derecelendirme kimliğidir.

en: Last 24 hours
tr: Son 24 saat

en: Last 7 days
tr: Son 7 gün

en: Last 31 days
tr: Son 31 gün

en: Last 3 months
tr: Son 3 ay

en: Last 12 months
tr: Son 12 ay

en: All time
tr: Bütün zamanlar

en: No ratings have been collected for your %s yet.
tr: %s için henüz toplanmış derecelendirme yok.

en: Unique ID
tr: Benzersiz Kimlik

en: Start Date
tr: Başlama Tarihi

en: Average Rating
tr: Derecelendirme Ortalaması

en: Polldaddy Account Info
tr: Polldaddy Hesap Bilgisi

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Default poll settings
tr: Varsayılan anket ayarları

en: Show
tr: Göster

en: Hide
tr: Gizle

en: Percentages
tr: Yüzdeler

en: Poll style
tr: Anket biçimi

en: Off
tr: Kapalı

en: Cookie
tr: Çerez

en: Cookie & IP address
tr: Çerez & IP adresi

en: Block expiration limit
tr: Geçerlilik sınırlamasını engelle

en: Save Options
tr: Seçenekleri Kaydet

en: Insert into Poll
tr: Anketin içine ekle

en: Audio File URL
tr: Ses dosyası URLsi

en: Insert an image from another web site
tr: Başka bir siteden resim ekle

en: Image Title
tr: Resim Başlığı
