WordPress.org Plugin - en to ja translation catalogue (436 entries)

en: click and drag to reorder
ja: クリックしてレコーダーにドラッグ

en: Enter an answer here
ja: 回答を入力してください

en: Add an Image
ja: 画像を追加

en: Add Audio
ja: 音声を追加

en: Add Video
ja: 動画を追加

en: Ratings
ja: 評価機能

en: Polls
ja: 投票

en: Email address required
ja: メールアドレスは入力必須項目です

en: Password required
ja: パスワードは入力必須項目です

en: Could not connect to Polldaddy API Key service
ja: Polldaddy API キーサービスに接続できませんでした

en: Can't connect to Polldaddy.com
ja: Polldaddy.com に接続できません。

en: Login to Polldaddy failed.  Double check your email address and password.
ja: Polldaddy へのログインに失敗しました。メールアドレスとパスワードをもう一度お確かめください。

en: If your email address and password are correct, your host may not support secure logins.
ja: メールアドレスとパスワードが正しい場合、お使いのホスティングサービスが SSL ログインに対応していない可能性があります。

en: In that case, you may be able to log in to Polldaddy by unchecking the "Use SSL to Log in" checkbox.
ja: その場合は、「ログイン時に SSL を使用」のチェックを外すとログインできるかもしれません。

en: Account could not be accessed.  Are your email address and password correct?
ja: アカウントにアクセスできません。メールアドレスとパスワードは合っていますか ?

en: Polldaddy Account
ja: Polldaddy アカウント

en: Before you can use the Polldaddy plugin, you need to enter your <a href="%s">Polldaddy.com</a> account details.
ja: PollDaddy プラグインを使う前に、<a href="%s">Polldaddy.com</a> のアカウント情報を入力してください。

en: Polldaddy Email Address
ja: Polldaddy メールアドレス

en: Polldaddy Password
ja: Polldaddy パスワード

en: Use SSL to Log in
ja: ログイン時に SSL を使用

en: This ensures a secure login to your Polldaddy account.  Only uncheck if you are having problems logging in.
ja: これにより Polldaddy アカウントへの安全なログインが約束されます。ログインの際に問題が発生する場合のみチェックを外してください。

en: Submit
ja: 送信

en: Load Shortcodes Inline
ja: ショートコードをインラインで読み込む

en: This will load the Polldaddy shortcodes inline rather than in the page footer.
ja: Polldaddy のショートコードを、ページのフッター部ではなくインラインで読み込みます。

en: Multiple Polldaddy Accounts
ja: 複数の Polldaddy アカウント

en: This setting will allow each blog user to import a Polldaddy account.
ja: この設定によって、ブログのユーザーがそれぞれの Polldaddy アカウントをインポートできます。

en: Sync Ratings Account
ja: 評価アカウントを同期

en: This will synchronize your ratings Polldaddy account.
ja: Polldaddy の評価アカウントを同期します。

en: Ratings Title Filter
ja: 評価タイトルフィルター

en: This setting allows you to specify a filter to use with your ratings title.
ja: この設定を使うと評価タイトルのフィルターを指定できるようになります。

en: A list of your top rated posts, pages or comments.
ja: 高評価の投稿、固定ページ、コメントの一覧。

en: Top Rated
ja: 高評価

en: Title
ja: タイトル

en: Show for posts
ja: 投稿上に表示

en: Show for pages
ja: 固定ページ上に表示

en: Show for comments
ja: コメント上に表示

en: Filter by category
ja: カテゴリーごとにフィルター

en: How many items would you like to display?
ja: 項目をいくつ表示しますか ?

en: Warning! The Polldaddy plugin must be linked to your Polldaddy.com account. Please visit the <a href="%s">plugin settings page</a> to login.
ja: 注: Polldaddy プラグインと Polldaddy.com アカウントをリンクする必要があります。ログインするには<a href="%s">プラグイン設定ページ</a>へ移動してください。

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Invalid Account
ja: 無効なアカウント

en: Add Poll
ja: 投票を追加

en: Star Colors
ja: 星の色

en: Star Size
ja: 星のサイズ

en: Nero Type
ja: Nero 方式

en: Nero Size
ja: Nero サイズ

en: You are not allowed to delete this poll.
ja: この投票を削除する権限がありません。

en: Invalid Poll Author
ja: 無効な投票作成者

en: You are not allowed to open this poll.
ja: この投票を公開する権限がありません。

en: You are not allowed to close this poll.
ja: この投票を公開終了する権限がありません。

en: You are not allowed to edit this poll.
ja: この投票を編集する権限がありません。

en: Poll not found
ja: 投票が見つかりません

en: Invalid answers
ja: 無効な回答

en: You must include at least 2 answers
ja: 最低2つの回答を含めてください。

en: Please choose a poll style
ja: 投票のスタイルを選択してください

en: Poll could not be updated
ja: 投票を更新できませんでした

en: Poll could not be created
ja: 投票を作成できませんでした

en: Style could not be updated
ja: スタイルを更新できませんでした

en: Style could not be created
ja: スタイルを作成できませんでした

en: Account could not be accessed.  Is your API code correct?
ja: アカウントにアクセスできません。API コードは合っていますか ?

en: Account could not be imported. Did you enter the correct API key?
ja: アカウントをインポートできませんでした。API キーが間違っていませんか。

en: Poll deleted.
ja: 投票を削除しました。

en: %s Poll Deleted. | %s Polls Deleted.
ja[0]: %s件の投票を削除しました。

en: Poll opened.
ja: 投票を公開しました。

en: %s Poll Opened. | %s Polls Opened.
ja[0]: %s件の投票を公開しました。

en: Poll closed.
ja: 投票の公開を終了しました。

en: %s Poll Closed. | %s Polls Closed.
ja[0]: %s件の投票を公開終了しました。

en: Poll updated.
ja: 投票を更新しました。

en: Poll created.
ja: 投票を作成しました。

en: Embed in Post
ja: 投稿に埋め込む

en: Custom Style updated.
ja: カスタムスタイルを更新しました。

en: Custom Style created.
ja: カスタムスタイルを作成しました。

en: Custom Style deleted.
ja: カスタムスタイルを削除しました。

en: %s Style Deleted. | %s Custom Styles Deleted.
ja[0]: %s個のスタイルを削除しました。

en: Account Linked.
ja: アカウントをリンクしました。

en: Options Updated.
ja: 設定を更新しました。

en: Rating deleted.
ja: 評価を削除しました。

en: %s Rating Deleted. | %s Ratings Deleted.
ja[0]: %s件の評価を削除しました。

en: Error: An error has occurred;  Poll not created.
ja: エラー: エラーが発生しました。投票を作成できませんでした。

en: Error: An error has occurred;  Poll not updated.
ja: エラー: エラーが発生しました。投票を更新できませんでした。

en: Error: An error has occurred;  Account could not be imported.  Perhaps your email address or password is incorrect?
ja: エラー: エラーが発生しました。アカウントをインポートできませんでした。メールアドレスまたはパスワードが間違っていませんか ?

en: Error: An error has occurred;  Account could not be created.
ja: エラー: エラーが発生しました。アカウントを作成できませんでした。

en: Polldaddy Polls
ja: Polldaddy 投票

en: Preview Poll <a href="%s" class="add-new-h2">All Polls</a>
ja: 投票をプレビュー <a href="%s" class="add-new-h2">投票一覧</a>

en: Poll Results <a href="%s" class="add-new-h2">All Polls</a> <a href="%s" class="add-new-h2">Edit Poll</a>
ja: 投票結果 <a href="%s" class="add-new-h2">投票一覧</a> <a href="%s" class="add-new-h2">投票を編集</a>

en: Edit Poll <a href="%s" class="add-new-h2">All Polls</a> <a href="%s" class="add-new-h2">View Results</a>
ja: 投票の編集 <a href="%s" class="add-new-h2">投票一覧</a> <a href="%s" class="add-new-h2">結果を表示</a>

en: Add New Poll <a href="%s" class="add-new-h2">All Polls</a>
ja: 投票を新規追加 <a href="%s" class="add-new-h2">投票一覧</a>

en: Custom Styles <a href="%s" class="add-new-h2">Add New</a>
ja: カスタムスタイル <a href="%s" class="add-new-h2">新規追加</a>

en: Custom Styles
ja: カスタムスタイル

en: Edit Style <a href="%s" class="add-new-h2">List Styles</a>
ja: スタイルを編集 <a href="%s" class="add-new-h2">スタイル一覧</a>

en: Create Style <a href="%s" class="add-new-h2">List Styles</a>
ja: スタイルを新規作成 <a href="%s" class="add-new-h2">スタイル一覧</a>

en: Polldaddy Polls <a href="%s" class="add-new-h2">Add New</a>
ja: Polldaddy 投票 <a href="%s" class="add-new-h2">新規追加</a>

en: Polldaddy Polls
ja: Polldaddy 投票

en: Linked to WordPress.com Account: <strong>%s</strong> (<a target="_blank" href="options-general.php?page=polls&action=options">Settings</a> / <a target="_blank" href="http://polldaddy.com/dashboard/">Polldaddy.com</a>)
ja: WordPress.com アカウントにリンク済み: <strong>%s</strong> (<a target="_blank" href="options-general.php?page=polls&action=options">設定</a> / <a target="_blank" href="http://polldaddy.com/dashboard/">Polldaddy.com</a>)

en: Actions
ja: 操作

en: Delete
ja: 削除

en: Close
ja: 閉じる

en: Open
ja: オープン

en: Apply
ja: 適用

en: View All Polls
ja: 投票をすべて表示

en: This Blog's Polls
ja: このブログの投票

en: Filter
ja: 絞り込み検索

en: Poll
ja: 投票

en: Y/m/d g:i:s A
ja: Y年n月j日 g:i:s a

en: created
ja: 作成日

en: M d, Y
ja: Y年Md日

en: Edit
ja: 編集

en: Embed &amp; Link
ja: 埋め込み/リンク

en: Preview
ja: プレビュー

en: Results
ja: 結果

en: votes
ja: 票

en: WordPress Shortcode
ja: WordPress ショートコード

en: Short URL (Good for Twitter etc.)
ja: 短縮 URL (Twitter などに最適)

en: Done
ja: 完了

en: What are you doing here?  <a href="%s">Go back</a>.
ja: 間違えてこのページに来てしまったようです。<a href="%s">前へ戻る</a>

en: You haven't created any polls for this blog.
ja: このブログではまだ投票を作成していません。

en: Why don't you go ahead and get started on that?
ja: 今すぐ始めませんか ?

en: Create a Poll Now
ja: 今すぐ投票を作成

en: No one has created any polls for this blog.
ja: このブログではまだ誰も投票を作成していません。

en: Are you sure you want to delete the rating for "%s"?
ja: "%s" に対する評価を本当に削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to delete the poll %s?
ja: 本当に投票「%s」を削除しますか ?

en: Are you sure you want to delete this answer?
ja: 本当にこの回答を削除しますか ?

en: delete this answer
ja: この回答を削除

en: Standard Styles
ja: 標準スタイル

en: delete this image
ja: この画像を削除

en: Save
ja: 保存

en: Randomize answer order
ja: ランダムな順序で回答を表示

en: Allow other answers
ja: その他の回答も許可する

en: Multiple choice
ja: 複数選択可

en: Sharing
ja: 共有

en: Number of choices
ja: 選択肢の数

en: No Limit
ja: 上限なし

en: Save Poll
ja: 投票を保存

en: Results Display
ja: 結果の表示

en: Show results to voters
ja: 投票者に結果を表示する

en: Only show percentages
ja: 割合のみ表示

en: Hide all results
ja: 結果をすべて非表示

en: Repeat Voting
ja: 複数回の投票

en: Don't block repeat voters
ja: 複数回の投票を許可

en: Block by cookie (recommended)
ja: Cookie によってブロック (おすすめ)

en: Block by cookie and by IP address
ja: Cookie と IP によってブロック

en: Expires:
ja: 有効期限:

en: %d hour
ja: %d時間

en: %d hours
ja: %d時間

en: %d day
ja: %d日

en: %d week
ja: %d週

en: Note: Blocking by cookie and IP address can be problematic for some voters.
ja: 注: Cookie や IP によるブロックを行うと、投票時に問題が発生することがあります。

en: Comments
ja: コメント

en: Allow comments
ja: コメントを許可

en: Moderate first
ja: 要承認

en: No comments
ja: コメントはありません

en: Enter Question Here
ja: 質問を入力してください。

en: WordPress Shortcode:
ja: WordPress ショートコード:

en: Embed Poll in New Post
ja: 新規投稿に投票を埋め込む

en: Answers
ja: 回答

en: Add New Answer
ja: 新しい回答を追加

en: Aluminum Narrow
ja: アルミニウム - 縦長

en: Aluminum Medium
ja: アルミニウム - 普通幅

en: Aluminum Wide
ja: アルミニウム - 幅広

en: Plain White Narrow
ja: プレーン・ホワイト -  縦長

en: Plain White Medium
ja: プレーン・ホワイト -  普通幅

en: Plain White Wide
ja: プレーン・ホワイト -  幅広

en: Plain Black Narrow
ja: ブラック - 縦長

en: Plain Black Medium
ja: ブラック - 普通幅

en: Plain Black Wide
ja: ブラック - 幅広

en: Paper Narrow
ja: ペーパー - 縦長

en: Paper Medium
ja: ペーパー - 普通幅

en: Paper Wide
ja: ペーパー - 幅広

en: Skull Dark Narrow
ja: スカル・ダーク - 縦長

en: Skull Dark Medium
ja: スカル・ダーク - 普通幅

en: Skull Dark Wide
ja: スカル・ダーク - 幅広

en: Skull Light Narrow
ja: スカル・ライト - 縦長

en: Skull Light Medium
ja: スカル・ライト - 普通幅

en: Skull Light Wide
ja: スカル・ライト - 幅広

en: Micro
ja: マイクロ

en: Plastic White Narrow
ja: プラスチック・ホワイト - 縦長

en: Plastic White Medium
ja: プラスチック・ホワイト - 普通幅

en: Plastic White Wide
ja: プラスチック・ホワイト - 幅広

en: Plastic Grey Narrow
ja: プラスチック・グレー - 縦長

en: Plastic Grey Medium
ja: プラスチック・グレー - 普通幅

en: Plastic Grey Wide
ja: プラスチック・グレー - 幅広

en: Plastic Black Narrow
ja: プラスチック・ブラック - 縦長

en: Plastic Black Medium
ja: プラスチック・ブラック - 普通幅

en: Plastic Black Wide
ja: プラスチック・ブラック - 幅広

en: Manga Narrow
ja: マンガ - 縦長

en: Manga Medium
ja: マンガ - 普通幅

en: Manga Wide
ja: マンガ - 幅広

en: Tech Dark Narrow
ja: Tech ダーク - 縦長

en: Tech Dark Medium
ja: Tech ダーク - 普通幅

en: Tech Dark Wide
ja: Tech ダーク - 幅広

en: Tech Grey Narrow
ja: Tech グレー - 縦長

en: Tech Grey Medium
ja: Tech グレー - 中幅

en: Tech Grey Wide
ja: Tech グレー - 幅広

en: Tech Light Narrow
ja: Tech ライト - 縦長

en: Tech Light Medium
ja: Tech ライト - 普通幅

en: Tech Light Wide
ja: Tech ライト - 幅広

en: Working Male Narrow
ja: 働く男性 - 縦長

en: Working Male Medium
ja: 働く男性 - 普通幅

en: Working Male Wide
ja: 働く男性 - 幅広

en: Working Female Narrow
ja: 働く女性 - 縦長

en: Working Female Medium
ja: 働く女性 - 中幅

en: Working Female Wide
ja: 働く女性 - 幅広

en: Thinking Male Narrow
ja: 考える男性 - 縦長

en: Thinking Male Medium
ja: 考える男性 - 普通幅

en: Thinking Male Wide
ja: 考える男性 - 幅広

en: Thinking Female Narrow
ja: 考える女性 - 縦長

en: Thinking Female Medium
ja: 考える女性 - 普通幅

en: Thinking Female Wide
ja: 考える女性 - 幅広

en: Sunset Narrow
ja: 夕焼け - 縦長

en: Sunset Medium
ja: 夕焼け - 普通幅

en: Sunset Wide
ja: 夕焼け - 幅広

en: Music Medium
ja: ミュージック - 普通幅

en: Music Wide
ja: ミュージック - 幅広

en: Poll Style
ja: 投票スタイル

en: Polldaddy Styles
ja: Polldaddy スタイル

en: Polldaddy Style
ja: Polldaddy スタイル

en: Custom Style
ja: カスタムスタイル

en: Please choose a custom style…
ja: カスタムスタイルを選択してください

en: Please choose a style.
ja: スタイルを選択してください。

en: You currently have no custom styles created.
ja: まだカスタムスタイルを作成していません。

en: New Style
ja: 新しいスタイル

en: Did you know we have a new editor for building your own custom poll styles? Find out more <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ja: カスタムスタイルを編集できる新しい編集ツールがあるのをご存じですか ? <a href="%s" target="_blank">詳細を読む</a>

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ja: 本当に「%s」を削除しますか ?

en: Aluminum
ja: アルミニウム

en: Plain White
ja: プレーンホワイト

en: Plain Black
ja: プレーンブラック

en: Paper
ja: ペーパー

en: Skull Dark
ja: スカルダーク

en: Skull Light
ja: スカルライト

en: Width 150px, the micro style is useful when space is tight.
ja: マイクロ (150px) サイズは狭いスペースに埋め込む時に便利です。

en: Plastic White
ja: プラスチックホワイト

en: Plastic Grey
ja: プラスチックグレー

en: Plastic Black
ja: プラスチックブラック

en: Manga
ja: 漫画

en: Tech Dark
ja: ハイテクダーク

en: Tech Grey
ja: ハイテクグレー

en: Tech Light
ja: ハイテクライト

en: Working Male
ja: 働く男性

en: Working Female
ja: 働く女性

en: Thinking Male
ja: 考える男性

en: Thinking Female
ja: 考える女性

en: Sunset
ja: サンセット

en: Music
ja: ミュージック

en: Wide
ja: 幅広

en: Medium
ja: 中

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Width: 630px, the wide style is good for blog posts.
ja: 幅広 (630px) サイズはブログ投稿内に含めるのに適しています。

en: Width: 300px, the medium style is good for general use.
ja: 普通幅 (300px) サイズは一般的な用途に適しています。

en: Width 150px, the narrow style is good for sidebars etc.
ja: 縦長 (150px) サイズはサイドバーなどに適しています。

en: Answer
ja: 回答

en: Votes
ja: 投票数

en: Percent
ja: パーセント

en: Other (<a href="%s">see below</a>)
ja: その他 (<a href="%s">以下を参照</a>)

en: Other Answer
ja: その他の回答

en: Style
ja: スタイル

en: Last Modified
ja: 最終更新日

en: Y/m/d
ja: m/d/Y

en: You haven't used our fancy style editor to create any custom styles!
ja: カスタムスタイルをまだ作成していません。

en: Create a Custom Style Now
ja: カスタムスタイルを作成

en: Style Name
ja: スタイル名

en: Preload Basic Style
ja: 既存のスタイルを読み込む

en: Load Style
ja: スタイルを読み込む

en: Text Direction
ja: テキストの方向

en: Force RTL
ja: 強制的に RTL にする

en: Force LTR
ja: 強制的に LTR にする

en: Style Editor
ja: スタイルエディター

en: Select a template part to edit:
ja: 編集するテンプレートパーツを選択:

en: Poll Box
ja: 投票ボックス

en: Question
ja: 質問

en: Answer Group
ja: 回答グループ

en: Answer Check
ja: 回答をチェック

en: Other Input
ja: その他の入力

en: Vote Button
ja: 投票ボタン

en: Links
ja: リンク

en: Feedback Group
ja: フィードバックグループ

en: Results Group
ja: 結果グループ

en: Results Percent
ja: 検索の割合

en: Results Votes
ja: 結果投票数

en: Results Text
ja: 結果テキスト

en: Results Background
ja: 結果の背景

en: Results Bar
ja: 結果表示バー

en: Total Votes
ja: 総投票数

en: Font
ja: フォント

en: Background
ja: 背景

en: Border
ja: 枠線

en: Margin
ja: マージン

en: Padding
ja: パディング

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Position
ja: 位置

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Color
ja: 色

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: イタリック

en: Underline
ja: 下線

en: Line Height
ja: 行の高さ

en: Align
ja: 配置

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Image URL
ja: 画像の URL

en: Click here for more information
ja: クリックして詳細を表示

en: Image Repeat
ja: 画像繰り返し

en: Image Position
ja: 画像位置

en: left top
ja: 左上

en: left center
ja: 左中央

en: left bottom
ja: 左下

en: center top
ja: 中央上

en: center center
ja: 中央

en: center bottom
ja: 中央下

en: right top
ja: 右上

en: right center
ja: 中央右

en: right bottom
ja: 右下

en: none
ja: なし

en: hidden
ja: 非表示

en: Rounded Corners
ja: 丸角

en: Not supported in Internet Explorer.
ja: Internet Explorer では対応していません。

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: If you change the width of the<br/> poll you may also need to change<br/> the width of your answers.
ja: 投票の幅を変えた場合、<br />回答の幅も変える必要がある<br />かもしれません。

en: Do you mostly use the internet at work, in school or at home?
ja: インターネットを主に使用する場所は職場、学校、家庭のうちどこですか ?

en: I use it in school.
ja: 学校で使います。

en: I use it at home.
ja: 自宅で使います。

en: I use it every where I go, at work and home and anywhere else that I can!
ja: 職場や自宅、可能なら外出先のどこでも使います。

en: Other
ja: 他

en: Vote
ja: 投票

en: View Results
ja: 結果を表示

en: I use it in school!
ja: 学校で使います。

en: (%d votes)
ja: (投票%d件)

en: Return To Poll
ja: 投票へ戻る

en: Save Style
ja: スタイルを保存

en: Check this box if you wish to update the polls that use this style.
ja: このスタイルを使用している他の投票も更新したい場合は、こちらのボックスにチェックを入れてください。

en: Thank you for voting!
ja: 投票ありがとうございます !

en: Sorry! There was an error creating your rating widget. Please contact <a href="%1$s" %2$s>Polldaddy support</a> to fix this.
ja: 評価ウィジェットを作成する際にエラーが発生しました。修正するには<a href="%1$s" %2$s>Polldaddy サポート</a>にご連絡ください。

en: Rating Settings
ja: 評価設定

en: Rating updated
ja: 評価を更新しました。

en: Posts
ja: 投稿

en: Pages
ja: ページ

en: Show Ratings on
ja: 評価を表示:

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
ja: フロントページ、アーカイブページ、検索結果ページ

en: Position Front Page, Archive Pages, and Search Results Ratings
ja: フロント・アーカイブ・検索結果ページ評価配置

en: Position Post Ratings
ja: 投稿評価配置

en: Position Page Ratings
ja: 固定ページ評価配置

en: Above each blog page
ja: 各ブログページの上部

en: Below each blog page
ja: 各ブログのページ下

en: Position Comment Ratings
ja: コメント評価配置

en: Above each comment
ja: 各コメントの上

en: Below each comment
ja: 各コメントの下

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Advanced Settings
ja: 高度な設定を保存

en: This is a demo of what your rating widget will look like
ja: これは評価ウィジェットのデモです

en: Customize Labels
ja: ラベルをカスタマイズ

en: Rate This
ja: 評価する

en: %d star
ja: %dつ星

en: %d stars
ja: %dつ星

en: Thank You
ja: ありがとうございます

en: Rate Up
ja: プラス評価

en: Rate Down
ja: マイナス評価

en: Most Popular Content
ja: 人気のコンテンツ

en: All
ja: すべて

en: Today
ja: 今日

en: This Week
ja: 今週

en: This Month
ja: 今月

en: Rated
ja: 評価済み

en: There are no rated items for this period
ja: このアンケートには回答がありません

en: Rating Type
ja: 評価タイプ

en: Here you can choose how you want your rating to display. The 5 star rating is the most commonly used. The Nero rating is useful for keeping it simple.
ja: ここでは評価の表示を設定できます。5つ星評価はもっともよく使われています。Nero 方式評価はシンプルにしたい場合におすすめです。

en: %d Star Rating
ja: %dつ星評価

en: Nero Rating
ja: Nero 方式評価

en: Rating Style
ja: 評価スタイル

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Star Color
ja: 星の色

en: Yellow
ja: 黄

en: Red
ja: 赤

en: Blue
ja: 青

en: Green
ja: 緑

en: Grey
ja: グレー

en: Hand
ja: ハンド

en: Custom Image
ja: カスタム画像

en: Text Layout & Font
ja: テキストレイアウト & フォント

en: Inherit
ja: 継承

en: Size
ja: サイズ

en: Extra Settings
ja: 追加設定

en: Results Popup
ja: 結果

en: Uncheck this box to disable the results popup
ja: 結果のポップアップ表示を無効化するにはチェックを外してください

en: Rating ID
ja: 評価 ID

en: This is the rating ID used in posts
ja: これは投稿で使用されている評価 ID です

en: Exclude Posts
ja: 投稿を除外

en: Enter the Post IDs where you want to exclude ratings from. Please use a comma-delimited list, eg. 1,2,3
ja: 評価を表示したくない投稿の ID を入力してください。複数ある場合は 1,2,3 のように半角カンマで区切ります。

en: This is the rating ID used in pages
ja: これは固定ページで使用されている評価 ID です

en: Exclude Pages
ja: 固定ページを除外

en: Enter the Page IDs where you want to exclude ratings from. Please use a comma-delimited list, eg. 1,2,3
ja: 評価を表示したくない固定ページの ID を入力してください。複数ある場合は 1,2,3 のように半角カンマで区切ります。

en: This is the rating ID used in comments
ja: これはコメントで使用されている評価 ID です

en: Rating Results <a href="%s" class="add-new-h2">Settings</a>
ja: 評価結果 <a href="%s" class="add-new-h2">設定</a>

en: Rating Results
ja: 評価結果

en: Last 24 hours
ja: 過去24時間

en: Last 7 days
ja: 過去7日間

en: Last 31 days
ja: 過去31日

en: Last 3 months
ja: 過去3ヶ月

en: Last 12 months
ja: 過去12ヶ月

en: All time
ja: 全期間

en: * The results are cached and are updated every hour
ja: * 結果はキャッシュされ、毎時一度更新されます。

en: * The results are cached and are updated every day
ja: * 結果はキャッシュされ、毎日一度更新されます。

en: * The results are cached and are updated every 3 days
ja: * 結果はキャッシュされ、3日に一度更新されます。

en: No ratings have been collected for your %s yet.
ja: %s の評価はまだありません。

en: Unique ID
ja: ユニーク ID

en: Start Date
ja: 始め

en: Average Rating
ja: 評価の平均

en: Poll Settings
ja: 投票設定

en: Polldaddy Account Info
ja: Polldaddy アカウント情報

en: <em>Polldaddy</em> and <em>WordPress.com</em> are now connected using <a href="http://en.support.wordpress.com/wpcc-faq/">WordPress.com Connect</a>. If you have a WordPress.com account you can use it to login to <a href="http://polldaddy.com/">Polldaddy.com</a>. Click on the Polldaddy "sign in" button, authorize the connection and create your new Polldaddy account.
ja: <em>Polldaddy</em> と <em>WordPress.com</em> は <a href="http://en.support.wordpress.com/wpcc-faq/">WordPress.com Connect</a> で連携できるようになりました。WordPress.com アカウントをすでにお持ちの場合、<a href="http://polldaddy.com/">Polldaddy.com</a> へのログインにご利用いただけます。Polldaddy のログインボタンをクリックし、連携を承認して新しい Polldaddy アカウントを作成しましょう。

en: Login to the Polldaddy website and scroll to the end of your <a href="http://polldaddy.com/account/#apikey">account page</a> to create or retrieve an API key.
ja: API をキーを作成して取得するには、Polldaddy のサイトにログインし、<a href="http://polldaddy.com/account/#apikey">アカウントページ</a>の下までスクロールしてください。

en: Your account is currently linked to this API key: <strong>%s</strong>
ja: アカウントは現在この API キーにリンクされています: <strong>%s</strong>

en: Link to a different Polldaddy account
ja: 他の Polldaddy アカウントにリンクする

en: Link to your Polldaddy account
ja: Polldaddy アカウントにリンクする

en: Polldaddy.com API Key
ja: Polldaddy.com API キー

en: Link Account
ja: アカウントをリンク

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Default poll settings
ja: デフォルトの投票設定

en: Show
ja: 表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Percentages
ja: 割合

en: Poll style
ja: 投票スタイル

en: Off
ja: オフ

en: Cookie & IP address
ja: Cookie・ IP アドレス

en: Block expiration limit
ja: ブロック期間

en: Save Options
ja: 設定を保存

en: Paste your YouTube or Google Video URL above, or use the examples below.
ja: 上に YouTube または Google Video の URL を貼り付けるか、以下の例を使ってください。

en: <a href="%s" target="_blank">YouTube instructions</a> %s
ja: <a href="%s" target="_blank"> YouTube 利用方法</a> %s

en: <a href="%s" target="_blank">Google instructions</a> %s
ja: <a href="%s" target="_blank"> Google 利用方法</a> %s

en: <a href="%s" target="_blank">DailyMotion instructions</a> %s
ja: <a href="%s" target="_blank">DailyMotion 利用方法</a> %s

en: Insert into Poll
ja: 投票に挿入

en: Audio File URL
ja: 音声ファイル URL

en: Insert an image from another web site
ja: 外部サイトからの画像を挿入

en: Image Title
ja: 画像タイトル
